Tervetuloa mukaan!

Juhannuskonferenssi järjestetään tänä vuonna teemalla Maailma kädessä.

Viime vuonna 70 vuotta täyttäneen konferenssin ohjelma uudistuu. Päätapahtumat pidetään juhlateltassa ja entisen lastenteltan muodostamassa teemateltassa. Uuteen teematelttaan keskittyvät lasten, varhaisnuorten ja nuorten tapahtumat sekä kansainväliset tilaisuudet. Konferenssiin tulee myös uusi pikaruokateltta, joka parantaa alueen ruokapalveluja.

Ohjelma- ja muita tietoja päivitetään pitkin kevättä. Seuraa sivujamme.
Tervetuloa mukaan juhlille!


Juhannuskonferenssissa mukana myös


KONFERENSSIOHJELMA 2016
 

OHJELMA // JUHLATELTTA

Most of the meetings in the main tent are interpreted into English, Swedish, German, Russian and Spanish. Please notice that on Friday and Saturday at 11.00 am and at 4.00 pm, the meetings are interpreted into Arabic and Farsi.

KE 22.6. // AVAJAISPÄIVÄ - THE OPENING DAY

 

19.00-20.30

Avajaisjuhla - Opening Service
Tuomas Harri, Marko Halttunen, kaupunginjohtaja Hannu Mars El Gran Combo De Keuruu, Saara ja Antti

22.00-24.00
#nuortenilta  - #youthnight
Pekka Perho, Antti Kakriainen Juha Kaukiainen & band

TO 23.6. // SUURI JUMALA - AWESOME GOD

 

Teemu Suominen & Houseband

9.00-10.00
Ylistäen ja rukoillen päivään - Worship and Prayer
Petri Viinikkala

11.00–12.30
Jumalanpalvelus - Service
Marko Selkomaa Henry Hedman

14.00-15.00
Teemafoorumi - Talk about Awesome God
Anne Palmi, Valtter Luoto

16.00-17.30
Raamattutunti | Maailma kädessä Suuri Jumala - Bible Study
Matti Kankaanniemi Maarit Roth

19.00–20.30
Hyvän Sanoman ilta - Evening's Feast
Marko Selkomaa, Markku Tuppurainen, Pentti Walden, Maria Korpela – Johannes Waljus & Praise, Susan Yli-Knuuttila ja Leevi Ahopelto

22.00-24.00
#nuortenilta - #youthnight
Hanna Laamanen, Tommi Lenho Juha Kaukiainen & band

PE 24.6. // LÄHIMMÄISYYS - DIACONATE

 

Atro Hietala & Houseband

9.00-10.00
Ylistäen ja rukoillen päivään - Worship and Prayer
Petri Viinikkala

11.00–12.30
Jumalanpalvelus - Service
Elli Meklin - Kenneth Karppinen

13.30-15.00
Teemafoorumi - Talk about Diaconate
Anceliga Långström - Tino Varjola - Romanimusiikkiryhmä

16.00-17.30
Raamattutunti | Maailma kädessä Lähimmäinen - Bible Study
Taina Karhu - Maria ja Paki

17.45-18.15
Lipunnosto - Raising the Finninsh Flag
Sari Essayah - Ida Elina

19.00–20.30
Konsertti - Concert
Samuel Ljungbladh
Liput: 15€ (ennakkoon verkkokaupasta 10€, alle 10-vuotiaat ilmaiseksi )

22.00-24.00
#nuortenilta - #youthnight
Hanna Laamanen, Anita Sipilä - Saara & Rodrigo

LA 25.6. // LÄHETYS - MISSIONS

 

Piritta Poutala & Houseband

9.00-10.00
Ylistäen ja rukoillen päivään - Worship and Prayer
Petri Viinikkala

11.00–12.30
Jumalanpalvelus - Service
 Avi Mizrachi (Israel)Aaron Ibrahim - Nina Åström

14.00-15.00
Keskustelufoorumi - Discussion Forum
Tomi Kuosmanen - Aaron Ibrahim, Mika Niikko, Pirjo Raunio, Muyad Namrood, Timo Kekolahti

16.00-17.30
Raamattutunti | Maailma kädessä Lähetys - Bible Study
Jukka Tuovinen - Apa Ali-Löytty

19.00–20.30
Mikä Riemu! Kaikki saa Herralle laulaa - Sing-a-long Service
iso kuoro, orkesteri ja useita solisteja, puhujana Ville Pitkänen

22.00-23.00
Kirkkokonsertti - Concert in the Keuruu Lutheran Church
Ida Elina ja Matti Pesonen

22.00-24.00
#nuortenilta - #youthnight
Pekka Perho, Veli-Pekka Haarala - Saara & Rodrigo

SU 26.6. // LUNASTUS - REDEMPTION

 

Rauno Karmitsa & Houseband

9.00-10.00
Ylistäen ja rukoillen päivään - Worship and Prayer
Petri Viinikkala

11.00–12.30
Jumalanpalvelus - Service
Johan Forsback

14.00-15.00
Ehtoollisjuhla - Communion Service
Jyrki Palmi - Minttukirkon kuoro


OHJELMA // TEEMATELTTA

TO 23.6.

 

14.00–15.00
WUP goes konffa - MY BODY      
Milka Myllynen, Joonas Malvisto - Mikko Tuomaala, Anita Sipilä - Petteri ja Emma Hautala

16.00–17.00
Lastenjuhla
Minä olen ihme! - Etelä-Pohjanmaa

17.30-.1900
International Meeting - IN ENGLISH
Kabiru Adamu, Kalle Jouppi, Gift Sozela & Band

20.00-21.30
#UNITEDLIFE16 - HAND OF MAN
Mira Korhonen ja Binyam Schelling, Joona Salo, WE SOUND

PE 24.6.

 

11.00-12.00
Lastenjuhla
Agentti aina valmiina! - Kerava

14.00–15.00
WUP goes konffa - NOBODY      
Milka Myllynen, Joonas Malvisto - Ville-Valtteri Rossi - Petteri ja Emma Hautala                       

16.00–17.00
Lastenjuhla
Diginatiivit navigoivat pilvien yläpuolelle: Kännykkä kädessä - Äly päässä - Usko sydämessä
Päijät-häme

17.30-.1900
International Evening - IN ENGLISH
Simplice Kalasa - Sifa Music Group
Hosted by the English Fellowship of the Lahti Pentecostal Church

20.00-21.30
#UNITEDLIFE16 - seurustelu (paneelikeskustelu)
Mira Korhonen ja Binyam Schelling, Joona Salo, WE SOUND

LA 25.6.

 

11.00-12.00
Lastenjuhla
Kujakissat -musikaali Joensuu

14.00–15.00
WUP goes konffa - EVERYBODY      
Milka Myllynen, Joonas Malvisto - Jake Lindqvist, Mia Ruohotie - Petteri ja Emma Hautala                                              

16.00–16.40
Lastenjuhla
Perhemuskari Järvenpää

17.30-.1900
International Evening - IN ENGLISH
Sandesh Roberts - JICF Praise and Worship band
Hosted by the International Fellowship of the Jyväskylä Pentecostal Church

20.00-21.30
#UNITEDLIFE16 - HAND OF GOD
Mira Korhonen ja Binyam Schelling, Joona Salo, WE SOUND

SU26.6.

 

11.00-12.00
Lastenjuhla
Jippii Jippiimissio


OHJELMA // VISIOTELTTA

TO 23.6.

18–20
Uusia ja uudistuvia seurakuntia Tarinoita seurakuntien istuttamisesta ja muutoksesta
Fida, HS ry, Suomen helluntaikirkko

PE 24.6.

10–10:45
Äidinkielisen seurakunnan synty, kasvu ja menestys
Hannu Sorsamo ja Anne Kuosmanen, Wycliffe ja RKI

11:00–11:45
Rukoillaan lähetystyön puolesta
Mukana mm. Avi Mizrachi, juontajana Timo Tikka

12:00–12:45
Evankeliumi lähelle ja kauas – seurakuntien kairos-aika on nyt!
Helena Kärkkäinen, Pia Blommendahl ja Rauno Mikkonen, HS ry ja Fida

13:00–13:45
Juutalaistyön monet mahdollisuudet Ajankohtaisia uutisia mm. Espanjasta
Avi Mizrachi, Niilo Närhi, Pertti Salmén ja Harri Kröger, Avainmedia ja Fida

14:00–14:45
Muslimimaailman kaaos avaa ovia evankelioinnille
Niilo Närhi, Aaron ja Hannu Lahtinen, Avainmedia ja Fida

15:00–15:45
Käsi kädessä Vertaistuki ja -mentorointi kutsumuksen tukena
Mervi Suominen ja Petteri Arasalo, Evankelistakoti ja Help ry

16:00–16:45
Unelmien koulu Kristilliset arvot koulun kasvatustyön tukena
Fida ja HS ry

17:00–17:45
Arvokas tehtävä
Helena Kärkkäinen ja eri työmuotojen evankelistoja, HS ry

18:00–18:45
Pakolaiset lähellämme
Hannu Lahtinen, Niilo Närhi ja Esko Matikainen, Fida, Avainmedia ja Suomen helluntaikirkko

19:00–19:45
Aktiotyön cocktailtilaisuus: Kiinnostavia kohtaamisia ja pikkupurtavaa
Heli ja Arto Nironen, Fida

20:00–20:45
Luotu palvelemaan
Merja-Riitta Anttila, Vesa Rautasaari, Timo Katto ja diakoniatyöntekijöitä, KAN ry ja HS ry

LA 25.6.

10:00–10:45
Rakkaat lapset - terveisiä kummilapsityöstä Balkanilta ja Jippii-kuoron maailmanvalloituksesta
Sina Urmas ja Merja Hakala, Fida ja Jippii-kuoro

11:00–11:45
Luotu palvelemaan
Merja-Riitta Anttila, Vesa Rautalahti, Timo Katto ja diakoniatyöntekijöitä, KAN ja HS ry

12:00–12:45
Romanit – lähellä ja kaukana
Rainer Lindeman ja Janne Harjukoski, musiikki: Kyösti ja Ritva Nikkinen, Elämä ja Valo ry

13:00–13:45
Afrikka muuttuu yksi sydän kerrallaan
Fidan Afrikan tiimi

13:45–14:00
Fidan muotinäytös

14:00–14:45
Japanin ja Kiinan lapset Jumalan kämmenellä
Päivi Asikainen ja Pirkko Kauhanen, Fida ja Avainmedia

15:00–15:45
Follow me
Markku Ojaniemi ja Tommi Lenho, Iso Kirja -opisto

16:00–16:45
Avainmedia – signaali suoraan sydämiin!
Niilo Närhi, Aaron ja Heikki Jäntti, Avainmedia

17:00–17:45
Telttoja, kameleita ja kaupankäyntiä
Fidan Bisnestiimi

18:00–18:45
Löydä paikkasi Jumalan missiossa
Youth Kairos -tiimi

19:00–19:45
Onko arjessa tilaa evankeliumille? -paneelikeskustelu
Helena Kärkkäinen, Janne Maunumäki, Markus Kujala, Sami Ettanen ja Tommi Törnroos, HS ry ja Avainmedia

20:00–20:45
Kansainvälistyvä seurakunta – vanhimmat ja pastorit uudessa tilanteessa
Esko Matikainen, Suomen helluntaikirkko


OHJELMA // AREENA

TO 23.6.

18.00-18.30
Lähetys NYT!
Jukka Tuovinen, Joni & Henrietta Siimes, Sami & Noora Silanen

PE 24.6.

12.30 - 13.00
“Lähetä mut”
Tommi Lenho, Sara Hietala, Juho Ranta-Ylitalo

15.30 - 16.00
AC MA Selkokielellä
Marko Selkomaa, Sami Aro-Panula

19.00 - 19.30
SESSIO
Fifteen-piispat

LA 25.6.

12.30 - 13.00
“The Raamattulinja”
Miika Tolonen, Juho Ranta-Ylitalo

15.30 - 16.00
FolLOW: kulissien takana!
Tommi Lenho, Eetu Pitkänen, Marjut Salonen

19.00 - 20.00
 #nuortenääni
Matti Kankaanniemi, Jessica Mäensivu, Roni Lempiäinen, Antti Kakriainen


OHJELMA // RUKOUSTELTTA

TO 23.6.

 

11.00
Rukoilemme yhdessä
Sauli Ahola, Jari ja Pirkko Tuomikoski

15.00
Ristin voima
Osmo Haavisto, Väinö Lammintausta

19.00
Pyhän Hengen kaste
Tapani Vesalainen, Raili Tanskanen

PE 24.6.

 

11.00
Rukoilemme yhdessä
Matti ja Leila Moilanen

15.00
Pyhän Hengen kaste
Osmo Haavisto, Raili Tanskanen

19.00
Parantuminen
Matti Niemelä, Matti Moilanen

LA 25.6.

 

11.00
Rukoilemme yhdessä
Anneli ja Jorma Lahikainen

15.00
Pyhän Hengen kaste
Marko Mesiäislehto, Raili Tanskanen

19.00
Pyhän Hengen varustus
Matti Niemelä, Marko Mesiäislehto


OHJELMA // GOSPELREKKA

TO 23.6.

20.30
Wonderful Land

PE 24.6.

10.00
Koetelkaa kaikki -paneeli
panelisteina: Niilo Närhi, Petri Mäkilä, Reijo Kuokkanen. Juonto: Elina Rautio

10.35
Orjuus tänään -paneeli
panelisteina: Merja Saarni, Anne Sorila, Sari Essayah, Markku Luoma. Juonto: Anna Lehtinen

12.30
Reijo Blommendahl

13.20
Risto Huvila & Uusi laulu

15.15
Nina Åström

18.15
Nauru pidentää isää -kirjanjulkistamistilaisuus
Seppo Rajamäki, Päivi Rinne

18.25
Exodus

20.30
Mikaveli

LA 25.6.

10.00
Haastattelussa Anniina Jakonen

10.20
Almost There

12.30
Haastattelussa Martti Ahvenainen

12.40
Tuula Portin

13.10
Haastattelussa Tapio Sopanen

13.15
Palo

15.00
Henry Hedman

15.25
Haastattelussa Jaakko Romu

15.30
Ulla & Pete

17.30
Haastattelussa David & Ulla Dahlen

17.40
Ida Elina

18.05
Haastattelussa Elina Rautio

18.10
Lars Edberg & Daybreak Rangers

20.30
Jippu

21.10
Pastorit